15 sierpnia 2015

Najważniejsze elementy segregatorów

Jednym z najważniejszych elementów segregatorów są mechanizmy dźwigniowe z dociskaczem. Są one specjalnie dostosowane do rozmiarów standardowych kartek, dzięki czemu umożliwiają przechowywanie w segregatorach określonych dokumentów. 

Najbardziej standardowym rozwiązaniem stosowanym w biurach są segregatory dźwigniowe o szerokości 75 lub 50 mm. Ich pojemność może być dość zróżnicowana i uzależniona od szerokości grzbietu – zazwyczaj mieszczą w sobie 500 lub 350 standardowych kartek. W ofertach niektórych producentów znajdziemy również segregatory w rozmiarach XXL, których szerokość wynosi 80 mm. Pozwala to na zwiększenie ich pojemności o około 15% w porównaniu do standardowych segregatorów. W większości segregatorów dźwigniowych spotkamy się z jednym mechanizmem oraz dwoma ringami. W sklepach dostępne są jednak również segregatory czteroringowe, w których symetrycznie do siebie montuje się dwa mechanizmy. Standardowo mechanizmy ringowe otwierane są palcami. Na rynku dostępne są jednak segregatory z technologiami takimi jak Softclick, które znacznie ułatwiają tę czynność. Ringi dzielą się na dwa podstawowe typy: "O" i "D", w zależności od ich kształtu. Jak łatwo można się domyślić, ringi typu "O" są okrągłe, zaś "D" mają już nieco mniej regularny kształt. Niemniej jednak pozwalają one na przechowywanie kartek w sposób w pełni bezpieczny, znacznie poprawiając jednocześnie estetykę.

Na rynku dostępne są mechanizmy posiadające dwa lub cztery ringi. W przypadku mechanizmów z czterema ringami najlepiej jest korzystać ze specjalnego dziurkacza albo koszulek na kartki dopasowanych do takich właśnie mechanizmów. Na uwagę zasługują także segregatory wyposażone w mechanizmy Jopa. Są one jednak dość specyficzne, przez co nie nadają się raczej do wszystkich rodzajów kartek. Najczęściej będziemy musieli zaopatrzyć się w specjalny, dedykowany dla nich dziurkacz który będzie w stanie dostosować kartki do takich wymagań. Innym ciekawym rozwiązaniem są mechanizmy dociskowe, które pozwalają na przechowywanie kartek bez wykonywania w nich żadnych dziur.

Elementy segregatorów